Почетна МАКЕДОНИЈА 89 новозаболени, 7 починати – денешната состојба со ковид-19

89 новозаболени, 7 починати – денешната состојба со ковид-19

340
0

 

Во последните 24 часа од вкупно направени 727 тестирања, регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19:

  • Скопје – 35
  • Куманово – 12
  • Штип – 27
  • Тетово – 7
  • Прилеп – 1
  • Гостивар – 1
  • Струмица – 1
  • Кочани – 4
  • Свети Николе – 1

Црната статистика покажува дека починати се 7 пациенти. На Инфективната клиника почина пациент од Тетово (54 г.), Во “8 септември” починати се 6 пациенти, двајца од Скопје (80 и 83 г), двајца од Куманово (66 и 73 г), еден од Струга (44 г) и еден од Тетово (65 г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.

Од вкупниот број на направени тестови изминатото деноноќие 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде