Почетна НОВОСТИ Карантинот во Мелбурн би можело да трае до Божиќ, како резултат на...

Карантинот во Мелбурн би можело да трае до Божиќ, како резултат на постојаните позитивни случаи

184
0

 

Постојат извештаи дека Мелбурн би можел да биде затворен до Божиќ, бидејќи властите се борат ситуацијата со коронавирусот да ја стават под контрола, а нивното моментално сценарио го опишуваат како „апсолутна катастрофа“.

Сегашното заклучување на шест недели треба да заврши на 16ти август, но и покрај тоа, случаите на коронавирус сè уште не започнале да се намалуваат.

Вчера, државата забележа рекорден број 484 нови случаи, туркајќи ја Австралија до 502 нови случаи: најголем број на дневни инфекции од почетокот на епидемијата.

Високи владини личности како премиерот Даниел Ендрус изјавил дека целта е дневните броеви на случаи да бидат  „во единечни цифри“ пред да ја отвори економијата. Од 13 јуни не е регистриран одржлив едноцифрен број. Г-дин Ендрјус вчера призна дека заклучувањето во Мелбурн и Мичел Шире може да продолжи подолго ако бројките не се намалат.

„Освен ако немаме луѓе кои се тестираат да останат дома и да се изолираат додека не ги добијат резултатите, тогаш нема да ги видиме овие бројки да се спуштат… и шестнеделниот карантин нема да трае шест недели. Тоа ќе трае многу подолго “, рече тој.

Претседателот на австралиската медицинска асоцијација, д-р Тони Бартоне, рече дека би било „апсолутна катастрофа“ доколку треба да има застој до Божиќ, за што ќе бидат потребни уште четири месеци ограничувања.

Тој истакна дека сегашните мерки требаше да забележат намалување на бројот, но тоа не се случи.

„Јасно е дека ни треба прекинувач, потребни ни се сите за да разбереме дека ова е сериозно“.

 

Извор: www.news.com.au/

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде