Почетна НОВОСТИ Експертите велат: Коронавирусот не мутира, и сè уште постои потенцијал за опасност

Експертите велат: Коронавирусот не мутира, и сè уште постои потенцијал за опасност

297
0

 

Ковид-19 не мутира, велат здравствените експерти, но тоа не значи дека не е опасно.

Досега, доказите не покажуваат дека коронавирусот се менува за да стане потежок или поизразен, но самозадоволството од луѓето и локалните власти би можело да го зголеми нејзиното ширење, изјави епидемиологот на заразни болести на Светската здравствена организација, Марија Ван Керхове, во средата на брифинг со новости.

Кога вирусот за прв пат се појави во Вухан, Кина, неговиот геном имаше одредена низа од околу 30 000 нуклеотиди, градежни блокови на генетски материјал. Неколку од тие нуклеотиди се сменија кога вирусот се шири од личност до личност затоа што механизмот што вирусот го користи за да направи копии од себе понекогаш прави грешки. Но, тие промени не направија вирусот да се однесува поинаку, велат научниците.

Извор: edition.cnn.com

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде