Почетна НОВОСТИ Пронајден дијамант од 190 карати

Пронајден дијамант од 190 карати

127
0

 

Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руско сибирската федерална единица Јакута, само неколку дена пред Нова Година, соопшти водечкиот светски производител на дијаманти Алроса.

Според анализите на експертите ваквиот дијамант може да опстане во природата и до две милијарди години.  Понатамошните испитувања ќе ја утврдат точната старост на дијамантот, пишуваат од „Russia Today“.

Големиот скапоцен камен сега е испратен во Организацијата на Обединети Продавачи на АЛРОСА за понатамошно испитување и прелиминарно вреднување.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде