Почетна ЗАНИМЛИВОСТИ Диносаурус играчки, вино: чудните работи што ги носат астронаутите во вселената

Диносаурус играчки, вино: чудните работи што ги носат астронаутите во вселената

161
0

 

Интересен е фактот дека за време на мисиите кои астронаутите ги прават во вселената тие можат со себе да понесат само мала „торбичка за личен додаток“.

Кога двајцата членови на екипажот на „SpaceX Falcon 9“ тргнаа на историското вселенско патување минатата недела, нивниот тотем бил диносаурус играчки, преземен по наредба на нивните синови.

Многумина избрале да фотографираат семејни фотографии, како на пример на мисијата „Аполо 16“ во 1972 година, Чарлс Дјук се решил да ги остави своите слики зад себе на површината на Месечината со ракописна порака за потомството.

На мисијата Аполо 14 во 1971 година, Ален Шепард успеа да ја убеди Наса да му дозволи да земе голф-клуб и топки.

Кога лунарниот модул на Аполо 11, слета на Месечината на 20 јули 1969 година, астронаутот Кристијан Буз Алдрин со себе имал минијатурна количка, вино и леб. Алдрин се качил на системот за команда и разговараше со екипажот на Земјата. „Би сакал да побарам неколку моменти на тишина“, рече тој. „Би сакал да ја поканам секоја личност да слуша, каде и каде и да е, да размисли за момент да ги одбележи настаните од изминатите неколку часови и да се заблагодари на свој начин“. Потоа, тој стигна до виното и лебот што ги донел на вселената – првата храна што некогаш се истурила или јадела на Месечината.

Додека тотемичките предмети однесени на Месечината се длабоко лични, нивната симболика останува универзална, зборувајќи за нашата потреба за љубов, семејство, уметност, вера – и нашиот нагон за бесмртност.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде