Почетна НОВОСТИ Русија може да го исклучи интернетот во целата земја-одобрија Властите

Русија може да го исклучи интернетот во целата земја-одобрија Властите

131
0

Руската влада ќе добие уште поголема контрола врз слободата на говорот и информацијата пренесена преку Интернет, кога законот за „суверен интернет“ на земјата влегува во сила на 1 ноември 2019 година, соопшти денес Human Rights Watch.

Според новиот закон, руските власти можат теоретски да ја изолираат земјата од делови од глобалниот интернет. Владата соопшти дека законот има за цел непречено функционирање на руската мрежа во случај на криза или надворешен напад.

Владата има намера да создаде инфраструктура за „суверен“ интернет, кој го претстави како неопходност за одбрана од надворешни сајбер-напади.

Новиот закон ќе обезбеди централна контрола на целиот интернет сообраќај и, во суштина, ќе ја отстрани потребата податоците да бидат испратени до и добиени од странските сервери. Оваа контрола јасно ќе воведе мониторинг на сообраќајот и строга цензура на страниците што може да ги посетат руските корисници.

„Државата сега за прв пат има целосна техничка контрола над интернетот“, рече за ДПА рускиот кибернетичар, Александар Исавнин, од непрофитната организација против цензура „Роскомсвобода“.

Бројни веб-страници на опозицијата веќе се блокирани во Русија, пренесува хрватски „Индекс“.

Илјадници демонстрираа против законот, кој беше потпишан од претседателот Владимир Путин во мај.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде