Почетна НОВОСТИ Венеција во најлошата поплава! Градот повикува на вонредна состојба

Венеција во најлошата поплава! Градот повикува на вонредна состојба

111
0
  Човек почина во најголемите поплави што ја погодија Венеција во последните 50 години, по што локалните власти во италијанскиот град повикаа на воведување вонредна состојба. Неименуваниот човек починал во вторникот вечерта додека се обидувал да управува со електрични пумпи во неговиот дом на островот Пелестрина, изјави Алесандро Бертаси, портпарол на градоначалникот на Венеција, за Си-Ен-Ен. Популарната туристичка дестинација беше погодена од исклучително голема плима во вторникот вечерта, која достигна 187 сантиметри (73,6 инчи), се вели во соопштението на владата на Венеција во средата наутро. Ова е најлошото поплавување во Венеција од 1966 година, кога градот беше погоден од плими и високи од 194 см (76,4 инчи) високи, според владината статистика. Центарот за цивилизација за предвидувања и известување на плима и осека соопшти дека 45% од градот е поплавен. Владата на Венеција објави дека по „извонредната“ плима, ќе „достави барање за вонредна состојба“ до централната власт на земјата. Сите училишта ќе бидат затворени во среда токму поради лошите временски услови според соопштенија од локалната власт. Во еден твит, градоначалникот на Венеција Луиџи Бруњаро ги обвини климатските промени за невообичаено високите плими и рече дека плимата е „рана што ќе остави траен белег“.

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде