Почетна НОВОСТИ Жестока експлозија ја потресе либанската престолнина Бејрут

Жестока експлозија ја потресе либанската престолнина Бејрут

204
0

 

Тешка експлозија го потресе либанскиот главен град Бејрут денес, но нема непосредни извештаи за сите штети или жртви.

Жестоката детонација, наводно, потресе неколку области во либанската престолнина и предизвика големи столбови чад.

Првичните извештаи велат дека експлозијата се случила во пристанишниот дел на Бејрут каде се наоѓаат магацини.

Причината за експлозијата засега не е позната.

Извори на Ројтерс наведуваат дека има повредени лица и дека е направена огромна материјална штета.

Либанскиот министер за здравство Хамад Хасан изјави дека експлозијата во централниот дел на Бејрут предизвикала „многу голем број на повредени“ и огромна штета, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на ТВ-станицата ЛБЦ од Либан.

Друг извор од агенцијата рече:

„Видов огромна огнена топка над Бејрут. Луѓето врескаа и трчаа, крвави. Балконите се разнесени во зградите. Чашата од високите згради беше скршена и испуштена “.

Експлозиите се случуват во време кога Либан ја доживеа својата најлоша економска криза со децении, што го остави скоро половина од населението во сиромаштија.

Економијата на Либан се распадна во последните неколку месеци, при што локалната валута се спушти во однос на доларот, деловните субјекти се затвораат масовно и сиромаштијата се зголемуваат со иста вознемирувачка стапка како и невработеноста.

 

ОСТАВИ ОДГОВОР

Ве молиме, внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде